| Application | Residential |
| Lighting solutions service | Lighting and circuitry design |
| Place of Origin | Guangdong, China |
| Color Temperature(CCT) | 3000K / 4000K / 6500K |
| Color Rendering Index(Ra) | ≧70 |
| Lamp Luminous Flux(lm) | 6000 lm, 8000 lm |
| Beam Angle | 180° |
| Model Number | GSY-PT-GF-W75-60, GSY-PT-GF-W75-80 |
| Power | 60W, 80W |
| Light Source | LED |
| Dimension | L1200 x W75 x H25 |
| Others | |
LED linear lighting uses LED light sources and is composed of extruded aluminum and a transparent plastic lampshade.
The light-emitting surface adopts a square design, the light-emitting angle reaches 180°, and it has a reflector cup, which has higher light efficiency and more beautiful appearance.
1. Energy saving and environmental protection: LED light strips have high energy conversion efficiency, can save more than 50% of electricity consumption, and have a service life of more than 25,000 hours.
2. Ultra-thin design: The overall thickness is usually 25mm, which can effectively save installation space.
3. Regular styles: 0.6 meters, 1.2 meters. Maximum 1.5 meters. Color temperatures include warm white light, white light and other color temperatures to choose from.
4. Easy installation and maintenance: Generally suspended or embedded, installation is simple and convenient, and maintenance costs are low.
LED linear lights are widely used for lighting in offices, businesses, homes and other places, and can meet various lighting needs. It not only has a beautiful appearance, but also has superior performance. It is a very popular lighting product at present.