| Application | Residential |
| Lighting solutions service | Lighting and circuitry design |
| Place of Origin | Guangdong, China |
| Color Temperature(CCT) | 3000K / 4000K / 6500K |
| Color Rendering Index(Ra) | ≧70 |
| Lamp Luminous Flux(lm) | 2800 lm, 4000 lm, 5400 lm |
| Beam Angle | 180° |
| Model Number | GSY-PT-SQ-A-28, GSY-PT-SQ-A-40, GSY-PT-SQ-A-54 |
| Power | 28W, 40W, 54W |
| Light Source | LED |
| Dimension | 600, 900, 1200 mm |
| Others | |
LED linear lighting uses LED light sources and consists of extruded aluminum and plastic lampshades.
The light-emitting surface adopts a square design with a light-emitting angle of 180°. The increased light-emitting area makes the light efficiency higher.
1. Energy saving and environmental protection: LED light strips have high energy conversion efficiency, can save more than 50% of electricity consumption, and have a service life of more than 25,000 hours.
2. Ultra-thin design: The overall thickness is usually 25mm, which can effectively save installation space.
3. Regular styles: 0.6 meters, 1.2 meters. Maximum 1.5 meters. Color temperatures include warm white light, white light and other color temperatures to choose from.
4. Easy installation and maintenance: Generally suspended or embedded, installation is simple and convenient, and maintenance costs are low.
LED linear lights are widely used for lighting in offices, businesses, homes and other places, and can meet various lighting needs. It not only has a beautiful appearance, but also has superior performance. It is a very popular lighting product at present.