| Application | Residential |
| Lighting solutions service | Lighting and circuitry design |
| Place of Origin | Guangdong, China |
| Color Temperature(CCT) | 3000K / 4000K / 6500K |
| Color Rendering Index(Ra) | >70 |
| Lamp Luminous Flux(lm) | 1600 lm |
| Beam Angle | 180° |
| Model Number | GSY-T8-EM-GL18 |
| Power | 18W |
| Light Source | LED |
| Dimension | 1200 mm |
| Others | |
T8 glass emergency light tube is composed of environmentally friendly spray-painted glass, plastic plugs, flexible light strips and lithium batteries. The standard G13 lamp head perfectly replaces the traditional fluorescent tube.
The built-in lithium battery allows the lamp to continue to restore lighting within 0.5 seconds of a power outage, eliminating the need to interrupt work or emergency tasks due to sudden power outages.
Conventional products are 9W 0.6 meters, 18W 1.2 meters, 100lm/W. Default battery configuration: 1200mA, emergency duration 90mins.
It can be customized for engineering projects. The lithium battery can be used maximum capacity of 3000mA, with 2W in emergency mode, a maximum standby time of 6 hrs..